Chilicum

Chilicum

Carolina reaper a világ legerősebb chili paprikája

A világ 2.000.000 Scoville felett

2019. október 30. - György Petrohay

Először oszlassunk el egy tévhitet! Gyakran hallunk a chilipaprika fanoktól téves információkat a legerősebb chili mivoltát illetően (Dragon breath, Pepper X). Minden álhír ellenére, a jelenlegi trónbitorló a Carolina reaper!!!  2013-ban sikerült magának kivívnia a világ legerősebb paprikája címet, amivel a Trinidad scorpiont taszította le az előkelő első helyről. Ezt "puccsot" a maga 2.200.000 SHU értékével tudta végrehajtani. Ez volt a valaha mért legnagyobb Scoville érték, de átlagosan is tudja hozni a másfél millió feletti SHU-t! A nemesítés során HP22B névre hallgatott, de mivel Dél Karolinában nemesítette ki Ed Currie, és a termés jellegzetes kasza alakú farkincával rendelkezik, így megkapta a "karolinai kaszás", azaz a Carolina reaper nevet. Ezt a pokolian csípős chili fajtát piros habanero és a Bhut Jolokia (Ghost pepper, Naga Jolokia, szellem chili) keresztezéséből sikerült életre kelteni. A termések annyira csípősek, hogy a szüretelést, és a feldolgozást, kizárólag nitril (nem latex!!!) kesztyűben ildomos végezni, ha nem szeretnénk hat-nyolc órán át tartó pokoli kínt átélni, amin semmi sem tud enyhíteni!

Felhasználása:

Felhasználhatóságának chiliszósz készítésnél, és a szárítmány készítésnél van szerepe. Frissen fogyasztása hihetetlenül magas kapszaicin tartalma miatt nem lehetséges, mivel "kapszaicin sokkot" allerrgiás reakciókat, hányást, szédülést, ideiglenes végtagbénulást, ideiglenes halláscsökkenést, asztmatikus rohamot okozhat. Kezdő erőspaprika fogyasztóknak nem javasolt a kipróbálása!  Hazánkban több chili termesztő állít elő belőle extra erős chiliszószt, mi a Chilicumnál használjuk mixben, (Kamikaze chiliszósz) illetve készítünk belőle egy koncentrált chiliszószt, ami "Utolsó kenet" névre hallgat, és megközelítőleges 2.800.000 SHU erejével jelenleg Magyarország legerősebb chiliszósza (nem hivatalos). Az Utolsó kenet chiliszószt csak saját felelősségre lehet vásárolni, és gyermekek elől elzárva kell tartani. 

https://www.chilicum.hu/termek/az-utolso-kenet/


A növény: 

A Carolina reaper rendszertanilag a Capsicum nemzetség chinense (Kínai paprika) fajába tartozik. Géncentruma közép és Dél-Amerika. (Tényleg Kínai paprika nevet kapta a faj :D ) 

 

A reaper növények jellegzetessége a sötét zöldes, lilás szár. A lilás elszíneződés az antocián színanyagnak köszönhető. Szabadföldön 1 méter, zárt termesztő berendezésben, akár 2,5 méter magasra is megnőhetnek a chili tövek. A termések zöldből narancssárgára, majd pirosra érnek. A Carolina reaper fajta mára rendelkezik több színváltozattal is. Létezik sárga és csokoládé Carolina reaper is, melyeknek kapszaicintartalma megegyezik a piros színűével.

 

Termeszthetősége:

Termeszthetősége nem könnyű. Chili termesztők széles körben vallják, hogy az egyik legrosszabb terméskötődéssel rendelkező fajta. Jellemző rá, hogy a virágbimbókat ledobálja, így azokból termés nem alakul ki. Rendkívül hosszú tenyészideje miatt a magyarországi termesztéséhez, már januárban érdemes elkezdeni a magok elvetését, és a palántanevelést követően fagyosszentek után kiültetni, vagy nagyobb cserépben továbbnevelni. Mediterrán növény mivolta ellenére nem szereti a tűző napot. Kiültetés előtt szoktatni kell a növényt az erős UV sugárzáshoz, különben leveleit eldobálja. Csípőssége függ a genetikailag kódolt tulajdonságoktól, illetve a termesztési körülményektől. Amennyiben a termés érésekor sok vizet és nitrogén hatóanyagot kap a növény, elmarad az ereje a fajtára jellemző értéktől. Érés időben történő sokkhatás (vízmegvonás-turgorvesztés) magasabb kapszaicin tartalmat eredményez.

 

A Carolina reaper egy fantasztikus chili fata, de megkívánja, hogy alázattal bánj vele, akár termeszted, akár fogyasztod! Ha rám hallgatsz, sosem dolgozod fel a család közelében, és minimum két gumikesztyűt is felhúzol, különben úgy jársz, mint mi zöldfülű korunkban, amikor óvatlanságunk miatt, csuklóig lidokainos, feltartott kézzel álltunk órákat a légkondícionáló alatt.

Petrohay György

www.chilicum.hu

 

A bejegyzés trackback címe:

https://chilicum.blog.hu/api/trackback/id/tr8715230304

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása